Nastepny mecz

Rywal Newcastle Chelsea FC

Newcastle United

-:-
 
11.03.2024
Stamford Bridge, Londyn

Ostatni mecz

Rywal NUFC

Newcastle United

Wolverhampton 3-0
 
02.03.2024
St. James' Park, Newcastle

Tabela Championship

LpDrużynaMeczePunkty
1.Liverpool FC 2660
2.Manchester City 2659
3.Arsenal FC 2658
4.Aston Villa 2652
5.Tottenham Hotspur 2547
6.Manchester United 2644

NUFC.PL zmienia się dzięki Wam!
Zapraszamy do korzystania z nowego systemu komentarzy, o wiele więcej zmian jest coraz bliżej.

NUFC - dolacz do nas

NUFC.PL tworzą kibice dla kibiców. Przyłącz się do nas i pomóż sprawiać, że strona staje się dla Was lepsza!
Kontakt przez dział Współpraca lub wiadomość na Facebooku.

Joe HarveyWłaśnie Seymour pojawił się w centrum wydarzeń, gdy nastał pokój w 1945 roku. Dyrektor sprawił, że drużyna składała się z samych gwiazd. Do Jackiego Milburna, Bobby'ego Cowella i Ernie Taylora dołączyli George Robledo, Bobby Mitchell, Joe Harvey i Frank Brennan. Klub osiągnął promocję do First Division bardzo szybko, bo już w 1948 roku. Piłkarze grali przed wypełnionymi po brzegi trybunami, a średnia 57 000 kibiców była zapowiedzią nadchodzącego sukcesu. W latach 50-tych "Sroki" podniosły Puchar Anglii aż trzy razy pokonując kolejno Blackpool 2-0 (1951 r.), Arsenal 1-0 (1952 r.) i Manchester City 3-1 (1955 r.). Piłkarze byli znani w każdym zakątku Anglii, a "Wor Jackie" Milburn i Bobby "Dazzler" Mitchell wyrobili sobie rangę na arenie międzynarodowej.
Jednak już w 1961 roku, pomimo posiadania w swym składzie wielu gwiazd takich jak Ivor Allchurch, George Eastham czy Len White, drużyna United spadła do niższej klasy rozgrywek pod wodza kontrowersyjnego managera Charliego Mittena - byłego piłkarza Manchesteru United. Był to wielki cios dla kibiców. Na ratunek przybył Joe Harvey, rozpoczynając swoją długą karierę szkoleniowca Newcastle. Drużyna powróciła na piłkarskie salony w 1965 roku. Stała się ekipą bardzo nieprzewidywalną, zdolną wygrać z każdym, ale nigdy do końca nie wykorzystując olbrzymiego potencjału. Podopieczni Harveya po raz pierwszy zakwalifikowali się do europejskich pucharów i w 1969 roku zszokowali wszystkich zdobywając Puchar Miast Targowych - odpowiednik dzisiejszego Pucharu UEFA.
W latach następujących bezpośrednio po europejskim sukcesie Harvey sprowadził wielce utalentowanych piłkarzy, którzy elektryzowali zgromadzonych na trybunach kibiców. Do klubu przybyli Jimy Smith, Tony Green i Terry Hibbitt. Najwięcej radości sprawił Geordies jednak kto inny - był środkowym napastnikiem, a nazywał się Malcolm Mcdonald. Supermac jest jedną z największych legend Newcastle. Zawsze zadziorny, głodny bramek, śnił się obrońcom po nocach. Dwa razy doprowadził United do finału krajowych pucharów. W 1974 w Pucharze Anglii Newcastle zmierzyło się z Liverpoolem, a dwa lata później w Pucharze Ligi z Manchesterm City. W obydwu przypadkach jednak "Sroki" nie zdołały przywieźć trofeów do Tyneside.

[ Wróć ]


Opracował: Krzysztof "Krzychu" Gomułka