Geremi Paul McShane 87' Out
  Nicky Butt Żółta kartka Dean Whitehead
  Abdoulaye Faye Żółta kartka Liam Miller
  Michael Owen  Żółta kartka Andy Reid
76' Out Mark Viduka Carlos Edwards  58' Out
70' Out Obafemi Martins Daryl Murphy80' Out
87' Out Sanchez Jose Enrique Kenwyne Jones

76' In Andrew Carroll Ian Harte 87' In
70' In Damien Duff Kieran Richardson58' In
87' In David Edgar Michael Chopra 80' In
  Fraser Forster Marton Fulop
  Alan Smith Grant Leadbitter

Newcastle United pokonało Sunderland 2-0 w derbach północno-wschodniej Anglii, które odbyły się na St. James’ Park. Obydwa gole, w tym jeden z karnego, dla Srok zdobył Michael Owen, który został wybrany piłkarzem meczu.

Tak jak wcześniej zapowiedział Kevin Keegan jedenastka Newcastle w ogóle nie różniła się od tej, która wyszła na mecz z Portsmouth. Na ławce zabrakło jednak Jamesa Milnera, który wyleczył kontuzję, ale nie zdążył przygotować się do meczu.

Od pierwszego gwizdka sędziego drużyny narzuciły szybkie tempo, jednak dużo gry odbywało się w środku pola, a agresywny pressing z obydwu stron powodowała wiele niedokładnych podań.

Już w 4 minucie Newcastle, które do tej pory przeważało, wyszło na prowadzenie. Z prawej strony dośrodkował Geremi, a w polu karnym gości Michael Owen wyprzedził jednego z obrońców i mierzonym strzałem głową pokonał Craiga Gordona.

Kilka minut później po rzucie rożnym piłka znów znalazła się w bramce Sunderlandu, ale sędzia prędzej przerwał grę. O dużym szczęściu może mówić Paul McShane, bo to on pokonał własnego bramkarza.

W 13 minucie Habib Beye próbował zaskoczyć strzałem z daleka Gordona i można powiedzieć, że mu się to udało, bo szkocki bramkarz odbił piłkę na róg, chociaż ta nie zmierzała w ogóle do bramki.

Przez następne kilkanaście minut Sroki utrzymywały przewagę, ale brakowało ostatniego podania, które otworzyło by drogę do bramki, natomiast podopieczni Roya Keane’a próbowali grać z kontry, ale osamotniony w ataku Kenwyne Jones nie dawał sobie rady z defensorami z St. James’ Park.

Kolejną groźną okazję Newcastle przeprowadziło w 29 minucie, gdy podanie na wolne pole przejął Obafemi Martins, który ruszył lewą stroną, aż w końcu zdecydował się na strzał z ostrego kąta, co nie sprawiło problemów Gordonowi. Wydawało się, że Nigeryjczyk lepiej by zrobił gdyby podał przed bramkę, gdzie nadbiegali Mark Viduka i Owen.

W ostatnich minutach pierwszej połowy Newcastle oddało pole gościom, których stać było tylko na jeden strzał z ponad 20 metrów, który trafił wprost w ręce Steve’a Harpera.

Tuż przed przerwą Sroki przeprowadziły ostatni atak. Dwójkowa akcja Owena i Viduki zakończyła się zagraniem ręką Danny’ego Higginbothama i sędzia nie miał innego wyboru jak wskazanie na jedenasty metr. Do wykonywania rzutu karnego podszedł Owen, który nie bez trudu pokonał Gordona. Tym samym na przerwę Sroki schodziły z dwubramkową przewagą.

Drugie 45 minut rozpoczęło się od przewagi Sunderlandu, które jednak nie potrafiło zagrozić bramce Newcastle. W 58 minucie Roy Keane zdecydował się na pierwszą zmianę wprowadzając Kierana Richardsona za Carlosa Edwardsa. Chwilę później Andy Reid z 25 metrów strzelił nad poprzeczką.

W 68 minucie mogło paść po jednej bramce dla obu drużyn. Najpierw Obafemi Martins miał przed sobą już tylko bramkarza, ale strzelił wprost w Gordona, a zaraz potem po drugiej stronie znakomite dośrodkowanie z lewej strony trafiło na głowę Jonesa, a przed stratą bramki Sroki uratowała fenomenalna interwencja Harpera.

Newcastle zaczęło wreszcie kontrolować grę i tak naprawdę nie wiele się już działo. Warto tylko wspomnieć o niecelnym strzale Nicky Butta i uderzeniu z woleja Liama Millera, który posłał piłkę nad poprzeczką.

Na boisku pojawili się jeszcze Damien Duff, Andrew Carroll i David Edgar, a w drużynie gości Ian Harte oraz były piłkarz Newcastle – Michael Chopra, który na St. James’ Park został przywitany gwizdami. Te korekty w składach nic nie przyniosły i 139. spotkanie pomiędzy Newcastle a Sunderlandem zakończyło się zwycięstwem Srok.

Chociaż sam mecz mógł rozczarować to jednak najważniejszy jest wynik, a dla nas on jest bardzo zadowalający. Pokonaliśmy największego rywala, w ligowej tabeli zrównaliśmy się punktami z Tottenhamem i co najważniejsze – zapewniliśmy sobie utrzymanie w Premier League. Za tydzień Sroki jadą do Londynu na mecz z West Hamem, do którego tracą pięć punktów. Pierwsza dziesiątka nadal w zasięgu!