Nicky Shorey Żółta kartka Czerwona kartka 90' David Edgar
  Curtis Davies Żółta kartka Steven Taylor
  Carlos Cuellar  Fabricio Coloccini
  Gareth Barry Nicky Butt
84' Out Stiliyan Petrov Kevin Nolan  66' Out
  James Milner Danny Guthrie
75' Out Craig Gardner  Mark Viduka75' Out
89' Out John Carew Obafemi Martins
  Gabriel Agbonlahor Damien Duff
  Ashley Young Peter Lovenkrands57' Out

84' In Nigel Reo-Coker Michael Owen 66' In
75' In Emile Heskey Shola Ameobi75' In
89' In Steve Sidwell Jose Enrique57' In
  Brad Guzan Tim Krul
  Marc Albrighton Alan Smith
  Zat Knight Ryan Taylor
  Nathan Delfouneso Jonas Gutierrez

Pełni nadziei kibice Newcastle przed meczem nastawiali się na nasłuchiwanie wyników z innych boisk, ale jak się okazało, nie było to w ogóle potrzebne. Sroki przegrały z Aston Villą 0:1 i nawet nie dały sobie szansy na utrzymanie. Newcastle wraz z Middlesbrough i West Bromwich przyszły sezon spędzą w Championship.

Newcastle nerwowo rozpoczęło mecz i popełniło kilka błędów w obronie. Najbliżej otworzenia wyniku był Gabriel Agbonlahor, który główką skierował piłkę tuż nad bramką.

Później to jednak Sroki miało trzy okazje do zdobycia bramki. Pierwszą stworzył sobie Damien Duff ścinając do środka boiska i uderzając prawą nogą w światło bramki, co zaskoczyło Brada Friedela, który zdołał wybić piłkę na róg.

Chwilę później piłka w polu karnym gospodarzy spadła po nogi Stevena Taylora, który strzelił w światło bramki, ale Carlos Cuellar wybił futbolówkę z linii bramkowej, ale akcja zakończyła się na główce Marka Viduki, który trafił wprost w ręce bramkarza The Villans.

Nie był to koniec oblężenia bramki Aston Villi, bo przed znakomitą szansą stanął Obafemi Martins. Po podaniu Viudki na wolne pole Nigeryjczyk stanął oko w oko z Friedelem lecz jego uderzenie z półwoleja poleciało nad poprzeczką.

Znak do ataku gospodarzom dał Craig Gardner, który huknął zza pola karnego i Steve Harper z najwyższym trudem przeniósł piłkę nad poprzeczką. Od tego momentu Aston Villa przeważała, ale Sroki w miarę dobrze się broniły. W 25 minucie w sektorach zajmowanych przez Toon Army chwila radości, bo Hull przegrywało z Manchesterem United 0-1.

W końcu w 38 minucie padła bramka dla Aston Villi. Obrońcy Newcastle wybili piłkę przed pole karne, gdzie znalazł się Gareth Barry, który strzelił na bramkę, a piłkę odbił jeszcze Duff kierując ją do własnej bramki pozostawiając Harpera bez szans na skuteczną interwencję.

Po zdobytej bramce Aston Villa dostała wiatru w żagle i szybko mogło podwyższyć wynik, ale w dobrej sytuacji Agbonlahor nie trafił w światło bramki.

Na drugą połowę Newcastle wyszło jakby sparaliżowane i nie potrafiło nic zdziałać. Aston Villa kontrolowała grę i miała kilka kolejnych szans na zdobycie bramki, a najlepszą z nich zmarnował Gareth Barry, gdy miał już przed sobą tylko Harpera posłał piłkę tuż obok słupka.

Alan Shearer próbował zmienić coś w grze Srok dokonując zmian wprowadzając Jose Enrique, Michaela Owena i Sholę Ameobi’ego, ale na nie wiele to się zdało. Kilka okazji miał Ameobi, ale nie zdołał ich wykorzystać.

Newcastle bez walki przez 40 minut drugiej połowy próbowało coś skonstruować w ostatnich 5 minutach, a piłkarze gospodarzy wychodzili z kontrami. Jedną z nich nieprzepisowo przerwał David Edgar za co zobaczył drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę, po czym mecz się zakończył. Te ostatnie minuty były dobrym podsumowaniem całego sezonu w wykonaniu Srok.

Niestety po szesnastu latach Newcastle żegna się z Premier League. Pozostaje mieć nadzieję, że z tej katastrofy zostaną wyciągnięte odpowiednie wnioski i Sroki już w przyszłym sezonie będą mogły świętować powrót do najwyższej klasy rozgrywkowej w Anglii. Dziś wysoki poziom pokazali tylko kibice Newcastle zgromadzeni na Villa Park.