Jonas Gutierrez Keith Fahey77' Out
  Kevin Nolan  Barry Ferguson
  Cheick Tiote Żółta kartka Żółta kartka Sebastian Larsson
  Shola Ameobi Jean Beausejour
71' Out Peter Lovenkrands Cameron Jerome

71' In Nile Ranger Matt Derbyshire 77' In
  Steve Harper Colin Doyle
  Ryan Taylor Stuart Parnaby
  James Tavernier Curtis Davies
  Shefki Kuqi David Bentley
  Ryan Donaldson Alexander Hleb
  Shane Ferguson Kevin Phillips

Newcastle wygrało z Birmingham City 2:1 i na dwie kolejki przed zakończeniem rozgrywek zapewniło sobie utrzymanie w Premier League! The Magpies nie grali porywająco, lecz od pierwszej do ostatniej minuty kontrolowali spotkanie na St. James’ Park, dzięki czemu wszyscy ludzie związani z klubem znad Tyne mogą cieszyć się z realizacji przedsezonowych założeń!

Podopieczni Alana Pardew rozpoczęli dość spokojnie, jednak od samego początku przejęli inicjatywę. W 4. minucie Joey Barton zapędził się na lewe skrzydło, skąd wrzucił piłkę w pole karne The Blues. Do futbolówki doszedł Kevin Nolan, lecz główka Nolana poszybowała wysoko nad bramką gości.

Kilkanaście minut później Barton dał o sobie znać po raz kolejny. Joey przejął „łaciatą” w środku pola, pociągnął kilkanaście metrów do przodu i celnie przymierzył z dystansu. Ben Foster z wielkim trudem sparował piłkę zmierzającą do siatki tuż przy słupku.

Obie drużyny nie chciały zdecydować się na otwartą grę, bojąc się popełnienia kosztownego błędu. Wszystko zmieniło się w 34. minucie. Barton z rzutu rożnego dośrodkował futbolówkę w pole karne Birmingham. Shola Ameobi głową uderzył mocno na bramkę, lecz defensywa gości wybiła piłkę zmierzającą do siatki. „Łaciata” spadła wprost pod nogi Colocciniego, który huknął jak z armaty na bramkę The Blues. Foster spisał się wyśmienicie, parując strzał Argentyńczyka na poprzeczkę. Ambitny defensor Srok jednak nie zrezygnował, doszedł do odbitej piłki i uderzył głową w kierunku bramki. Tam Liam Ridgewell ręką sprzątnął futbolówkę z linii bramkowej i sprzed nosa Kevina Nolana. Sędzia Chris Foy nie miał wątpliwości i odgwizdał rzut karny, dodatkowo karząc defensora Birmingham czerwoną kartką. Do piłki ustawionej na jedenastym metrze podszedł Ameobi i pewnym strzałem tuż przy słupku wyprowadził The Toon na prowadzenie!

Właśnie tego potrzebowały Sroki: więcej miejsca na boisku, by w pełni rozwinąć skrzydła. Od momentu zdobycia bramki Newcastle nieustannie szturmowało bramkę The Blues. W 39. minucie Jose Enrique zagrał przed pole karne gości, tam futbolówkę piętką przedłużył Nolan, a ta trafiła do Petera Lovenkrandsa. Duńczyk w sytuacji sam na sam uderzył z całych sił, lecz Foster po raz kolejny uratował swój zespół.

W 41. minucie piłkę przejął Jonas Gutierrez, pociągnął pod pole karne Birmingham, dryblingiem zaczarował obrońców gości, po czym w niesygnalizowany sposób uderzył na świątynię Fostera. Futbolówka o pół metra minęła bramkę The Blues. Kilkadziesiąt sekund później na strzał sprzed „szesnastki” Birmingham zdecydował się Cheik Tiote. Niespodziewanie piłka po niezbyt czystym uderzeniu reprezentanta Wybrzeża Kości Słoniowej trafiła pod nogi Nolana, który huknął pod poprzeczkę, lecz Foster genialną paradą powstrzymał kapitana The Toon.

Ofensywa Srok przyniosła oczekiwany efekt w 43. minucie. Barton po raz kolejny wrzucił piłkę z rzutu rożnego, a w „szesnastce” gości najwyżej wyskoczył Steven Taylor, który precyzyjnym uderzeniem głową wpakował futbolówkę do siatki. „Łaciatą” mógł wybić niedoszły piłkarz Newcastle, Sebastian Larsson, lecz Szwed ostatecznie nie zapobiegł utracie bramki.

Gdy wydawało się, że ekipa Alana Pardew zejdzie do szatni pewnie prowadząc, goście nieoczekiwanie zdobyli gola kontaktowego. Foster wybił piłkę z własnego pola karnego, futbolówka przeleciała przez całe boisko i trafiła do Camerona Jerome’a. Napastnik The Blues urwał się Colocciniemu, który w tej sytuacji nieco się zdrzemnął. Jerome minął Tima Krula, lecz zostawił uciekającą piłkę nadbiegającemu Lee Bowyerowi. Znany z krewkiego charakteru Bowyer uderzył w kierunku świątyni Holendra. Krul był gotowy na interwencję, lecz futbolówkę nieszczęśliwie podbił Coloccini. Piłka po rykoszecie znalazła drogę do bramki The Toon, dając gościom nadzieję na korzystny wynik.

W drugiej odsłonie gry piłkarze Srok wyraźnie się uspokoili, jednocześnie cały czas kontrolując przebieg boiskowych wydarzeń. Groźniej pod bramką Fostera zrobiło się dopiero po wejściu na murawę Nile’a Rangera. Młody napastnik Newcastle wyraźnie rozruszał ofensywę swojej drużyny.

W 74. minucie Barton dośrodkował piłkę na głowę Nolana. Kapitan The Toon skontrował szybującą piłkę, a ta sprawiła wiele problemów Fosterowi, lecz ostatecznie bramkarz gości stanął na wysokości zadania. Dwie minuty później efektowną akcję przeprowadził Ranger. Nile zszedł z lewego skrzydła w „szesnastkę” Birmingham, mijając po drodze dwóch zawodników, po czym chytrze uderzył na bramkę The Blues. Fenomenalny tego dnia Foster popisał się kapitalnym refleksem, jakimś cudem parując strzał snajpera Srok.

W 81. minucie ogromny błąd popełnił Krul – błąd, który mógł się okazać brzemienny w skutkach. Holenderski golkiper wypuścił piłkę z rąk po dośrodkowaniu Matta Derbyshire’a, do futbolówki doskoczył Larsson, lecz Szwed – zamiast skierować ją do opuszczonej bramki - na szczęście uderzył nad poprzeczką.

W 88. minucie kolejnym znakomitym rajdem wykazał się Ranger. Atakujący The Toon wpadł w „szesnastkę” Birmingham, po czym wyłożył piłkę Bartonowi. Joey natychmiast odegrał do niekrytego Ameobiego, lecz strzał Sholi z pustej bramki wybił Roger Johnson!

Ostatecznie Birmingham wyjechało z Newcastle z najmniejszym wymiarem kary. Trzy punkty zdobyte na drużynie Alexa McLeisha zapewniły Srokom ligowy byt na przyszły sezon! Przedsezonowy cel został zrealizowany - teraz włodarze Newcastle w spokoju i z rozwagą mogą budować drużynę na kolejne rozgrywki, aby ta prezentowała się jeszcze lepiej i zdobywała ligowe punkty z jeszcze większą regularnością, niż w kończących się już rozgrywkach.