Tim Howard Steve Harper35' Out
  Phil Jagielka Fabricio Coloccini
  Sylvain Distin Żółta kartka James Perch
  Leighton Baines  Mike Williamson
73' Out John Heitinga Żółta kartka Jose Enrique
45' Out Tony Hibbert Joey Barton
  Leon Osman Żółta kartka Kevin Nolan
  Steven Pienaar  Cheick Tiote
  Marouane Fellaini Żółta kartka Hatem Ben Arfa  84' Out
  Mikel Arteta Andy Carroll
45' Out Jermaine Beckford Żółta kartka Wayne Routledge

73' In Diniyar Bilyaletdinov Tim Krul 35' In
45' In Seamus Coleman Jonás Gutiérrez 84' In
45' In Yakubu Aiyegbeni Sol Campbell
  Jan Mucha Ryan Taylor
  Phil Neville Alan Smith
  Ross Barkley Shola Ameobi
  Magaye Gueye Peter Lovenkrands

Newcastle United odniosło swoje drugie zwycięstwo w tym sezonie. W meczu piątej kolejki Premier League podopieczni Chrisa Hughtona pokonali na wyjeździe Everton 1:0. Swoje umiejętności od pierwszej minuty mogli zaprezentować Hatem Ben Arfa i Cheick Tioté.

Sroki już w 9. minucie stworzyły sobie świetną okazję do zdobycia bramki. José Enrique po fantastycznym podaniu Ben Arfy dośrodkował piłkę na długi słupek, ale Wayne Routledge uderzył niecelnie głową.

Następnie groźną akcję przeprowadził Tioté. Po długim rajdzie z piłką, reprezentant Wybrzeża Kości Słoniowej oddał strzał sprzed pola karnego wprost w Tima Howarda, czym nie sprawił mu większych problemów.

Po pół godzinie gry Newcastle dostało rzut wolny w odległości 25 metrów od bramki. Do piłki podszedł Joey Barton i uderzył celnie, ale nie na tyle dobrze, by zaskoczyć golkipera Evertonu.

Chwilę potem Kevin Nolan spróbował dośrodkowania z prawego skrzydła, lecz piłka odbiła się od Johnny’ego Heitingi i gdyby Howard nie interweniował, futbolówka wpadłaby za jego kołnierz.

Gdy Sroki stopniowo uzyskiwały przewagę, stało się coś niespodziewanego. Steven Harper wybijając piłkę naraził się na spóźnione wejście Jermaine’a Beckforda i upadł na swój lewy bark. Harps nie był w stanie kontynuować gry i został zastąpiony przez Tima Krula. Były napastnik Leeds za to zagranie otrzymał żółtą kartkę.

Kilka minut po wejściu na boisko, holenderski bramkarz mógł dwukrotnie się wykazać. Najpierw Leon Osman wypracował sobie świetną okazję do oddania strzału, ale uderzył niezbyt groźnie. Później Krul sparował piłkę po główce Heitingi, choć jak się potem okazało, defensor The Toffees był na spalonym.

W 44. minucie wszystkich kibiców Newcastle ogarnęła euforia. Hatem Ben Arfa zakręcił obrońcami gospodarzy, przełożył piłkę na lewą nogę i oddał fenomenalny strzał z 25 metrów, pozostawiając Tima Howarda bez najmniejszych szans. Jest to pierwszy gol Francuza w czarno-białych barwach.

Po przerwie Everton od pierwszych minut próbował dojść do głosu, co przyniosło efekt w postaci niebezpiecznego strzału Yakubu z 6 metrów. Na szczęście Krul po raz kolejny nie zawiódł.

W 54. minucie spotkania José Enrique wspaniale dośrodkował z lewej strony do Routledge’a, ale zanim piłka dotarła do skrzydłowego The Toon, przeciął ją Sylvain Distin.

Po godzinie gry obrońca Srok, James Perch, bezpardonowo sfaulował zawodnika gospodarzy, co poskutkowało piątą żółtą kartką w tym sezonie i zawieszeniem na jeden mecz.

W 72. minucie Hatem Ben Arfa wypracował świetną okazję, gdy po ładnym rajdzie podał piłkę na przedpole do Andy’ego Carrolla, ale ten nie zdążył oddać strzału, gdyż został odcięty od gry przez Leightona Bainesa.

Niedługo potem Newcastle należał się rzut karny. Joey Barton podał prostopadle do Nolana, który znalazł się w polu karnym. Pomimo, iż kapitan Srok został skoszony przez Seamusa Colemana, arbiter nakazał grać dalej.

Na 6 minut przed końcem spotkania Ben Arfę zastąpił Jonás Gutiérrez. Francuski skrzydłowy został nagrodzony gromkimi brawami od przyjezdnych kibiców.

W końcowych minutach spotkania Everton osiągnął ogromną przewagę, a Newcastle ograniczało się wyłącznie do kontrataków. Najpierw Baines podał piłkę w pole karne do Yakubu, który uderzył, lecz piłka odbiła się od słupka i wpadła szczęśliwie w ręce Tima Krula. Później Baines znów świetnie zagrał oddając piłkę Fellainiemu, niestety dla The Toffees Belg przestrzelił.

Rezultat wydaje się być jak najbardziej sprawiedliwy, gdyż Newcastle wykazało większą wolę walki i zaangażowanie. Niestety wciąż kuleje gra w końcówce meczu, zawodnicy Chrisa Hughtona zbyt łatwo dają się spychać do defensywy i narażają się na stratę bramki. Z drugiej strony cieszyć może postawa dwóch nowych nabytków Srok: Cheicka Tioté i Hatema Ben Arfy. Ten pierwszy świetnie prowadził grę rozpoczynając groźne ataki, a francuski skrzydłowy męczył obrońców ciągłymi dryblingami i dobrymi podaniami. Newcastle okupiło mecz stratą Stevena Harpera. Golkiper będzie musiał pauzować kilka tygodni z powodu zerwania więzadeł w barku.