Nastepny mecz

Rywal Newcastle

Newcastle United

Koniec sezonu -:-
 
31.07.2024
St. James' Park, Newcastle

Ostatni mecz

Rywal NUFC A-League All Stars

Newcastle United

8-0
 
24.05.2024
Marvel Stadium, Docklands

Tabela Championship

LpDrużynaMeczePunkty
1.Manchester City 3891
2.Arsenal FC 3889
3.Liverpool FC 3882
4.Aston Villa 3868
5.Tottenham Hotspur 3866
6.Chelsea FC 3863

NUFC.PL zmienia się dzięki Wam!
Zapraszamy do korzystania z nowego systemu komentarzy, o wiele więcej zmian jest coraz bliżej.

NUFC - dolacz do nas

NUFC.PL tworzą kibice dla kibiców. Przyłącz się do nas i pomóż sprawiać, że strona staje się dla Was lepsza!
Kontakt przez dział Współpraca lub wiadomość na Facebooku.

Newcastle United Aktualności

Inpost zaatakowany w Polsce za współpracę z NUFC

2023-12-10 19:47:44 Dodał: RedakcjaKomentarze:

Serwis Newcastle United - NUFC PLNa portalu Sportowe Fakty pojawił się dość zaskakujący artykuł na temat wizyty Putina u szejka Mohammeda bin Salmana. Być może zastanawiacie się co wspólnego ma z tym Newcastle United, a tym bardziej tytułowy Inpost.

Otóż dziennikarz uważa że Newcastle United ma ocieplać wizerunek bin Salmana, więc jak pisze „poprosiliśmy InPost o komentarz ws. wizyty zbrodniarza wojennego u właściciela klubu”.

Odpowiedź Inpostu na zapytanie

„InPost nie ma wpływu na politykę zagraniczną ani Arabii Saudyjskiej, ani też Wielkiej Brytanii, na której terenie znajduje się klub piłkarski Newcastle” - przekazał rzecznik prasowy InPostu.

„InPost jako jedna z pierwszych firm zaangażował się we wsparcie Ukrainy już od pierwszych dni wojny, przewożąc na własny koszt ponad 8 tysięcy ton pomocy humanitarnej. Nasi pracownicy wielokrotnie podróżowali na Ukrainę niosąc pomoc potrzebujący.

Także pan Rafał Brzoska, założyciel InPost nie tylko wielokrotnie wypowiadał się na temat bestialskiego ataku Rosji na Ukrainę, jednoznacznie ją potępiając, a także sam skierował swoje prywatne środki na pomoc w najtrudniejszych momentach tej wojny”.

”Dlaczego w ogóle InPost zdecydował się na nawiązanie współpracy z Newcastle United, które jest narzędziem "sportwashingu" w rękach kontrowersyjnego księcia koronnego?” – zapytał redaktor Sportowych Faktów.

„Nie współpracujemy z inwestorem Newcastle, ale z samym klubem, obecnie jednym z najlepszych w Premier League.

Zdecydowaliśmy się na to wsparcie ze względu na ambicje i determinację do bycia jednym z czołowych zespołów w najlepszej światowej lidze. Naszym celem jest wsparcie zespołu i jego fanów, a nie właściciela. Inwestujemy w społeczność piłkarską, zaangażowanie klubu oraz zawodników, gdyż chcemy być częścią ich sportowej historii” – odpowiedział reprezentując Inpost Wojciech Kądziołka.

Jako, że informacje z tego tekstu pojawiły się też w kilku innych źródłach być może warto przeanalizować kilka stwierdzeń.

„Dlaczego w ogóle InPost zdecydował się na nawiązanie współpracy z Newcastle United, które jest narzędziem "sportwashingu" w rękach kontrowersyjnego księcia koronnego?”

Ciekawe to zdanie, tak bardzo nietendencyjne i bez tezy…

Stawianie równości pomiędzy księciem koronnym, a NUFC

Gdy pojawił się temat przejęcia Newcastle United przez PIF jednym z kluczowych kwestii, która decydowała o jego powodzeniu była kwestia czy Arabia Saudyjska może kontrolować klub.

Była to też bezprecedensowa zdarzenie, ponieważ to, że prywatna firma miałaby sprawdzać autonomiczny kraj to dość nietypową sytuacja. Zwłaszcza założona w kraju jak Wielka Brytania, która bardzo blisko współpracuje z Arabią Saudyjską i już w tamtym momencie samo miało ogromne kontrakty militarne.

Ostatecznie toczyły się 2 starcia prawne:

1) prawny arbitraż pomiędzy NUFC, a Premier League w sądzie co do przejęcia, testu właścicieli i dyrektorów Premier League i tego czy PIF i Arabia Saudyjska są oddzielnymi podmiotami,

2) w sądzie ds. konkurencji Wielkiej Brytanii [CAT - Competition Appeal Tribunal] w sprawie działań potencjalnie zagrażających uczciwej, zdrowej konkurencji.

Ostatecznie do przyjęcia doszło m.in. dlatego, że otrzymano:

„prawnie wiążące zapewnienia, że Królestwo Arabii Saudyjskiej nie będzie kontrolować Newcastle United Football Club”.

Sportwashing?

O ile przed przejęciem było słychać głośne obawy, że książę będzie pojawiał się na meczach klubu. Nigdy nie wiadomo jakie intencje mogą przyświecać wielkim inwestycjom PIF w sport – m.in. golf, NUFC, liga arabska to w przypadku NUFC 2 lata od przejęcia:

Ilość meczów na których był Mohammed bin Salman: zero
Z cudem graniczy znalezienie jakichkolwiek cytatów księcia, gdzie padną słowa Newcastle United czy NUFC

Yasir Al-Rumayyan, który zarządza PIF i jest też prezesem Newcastle United, ale funkcję ta jest niewykonawcza, aby jeszcze bardziej podkreślić niezależność.

Oczywiście jest to bardzo ważna funkcja, która odzwierciedla 80% udziały PIF w klubie, ale bardziej nadzorcza, kontrolę nad klubem posiada dyrektor generalny.

Czy jest coś złego w tym, że Yasir jest w zarządzie klubu? 51-latek siedział też w zarządach firm jak Uber i wielu innych, skąd przechodzimy płynnie do kolejnego punktu.

Obecność PIF na świecie

Czy PIF jest objęty sankcjami? Nie
Czy NUFC jest objęte sankcjami? Nie

Oznacza to, że PIF może swobodnie inwestować i Public Investment Fund ma udziały m.in. w Microsoft (i powiązania kapitałowe z Apple), holdingu Google, Uber, EA, Take-Two Interactive, Booking group i wieeele, wiele innych...

Choćby Avery Dennison, które dostarcza produkty wszystkim klubom Premier League.

Wartościowo NUFC to jedna z mniejszych inwestycji PIF na świecie, więc bardzo ciężko będzie nie korzystać z żadnej firmy, która ma coś wspólnego z PIF.

Czy ma więc sens jest pytanie o komentarz Inpostu – firmy, która nawiązało współpracę z NUFC?

Pewnie taki sam jak pytanie o to wszystkich firm współpracujących z Google, Microsoft, Uber, itd. jeśli komukolwiek starczy na to czasu.

Ilość takich wypowiedzi zwłaszcza kibiców innych klubów rośnie proporcjonalnie do wysokości Newcastle United w tabeli i pewnie będzie ich coraz więcej.

A co Wy uważacie?

 

Komentarze:

Wróć do newsów